Samtec Inc. MTSW-102-07-T-S-145
Part No.:
MTSW-102-07-T-S-145
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-102-07-T-S-145.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
2
Contact Length - Mating:
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A