Samtec Inc. MTSW-101-22-S-S-380
Part No.:
MTSW-101-22-S-S-380
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-22-S-S-380.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Contact Length - Mating:
0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A