Samtec Inc. MTSW-101-12-G-S-830
Part No.:
MTSW-101-12-G-S-830
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-12-G-S-830.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Contact Length - Mating:
0.830" (21.08mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A