Samtec Inc. MTSW-101-10-T-D-575
Part No.:
MTSW-101-10-T-D-575
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-10-T-D-575.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.575" (14.61mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A