Samtec Inc. MTSW-101-09-T-S-467
Part No.:
MTSW-101-09-T-S-467
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-09-T-S-467.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Contact Length - Mating:
0.467" (11.86mm)
Contact Length - Post:
0.163" (4.15mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A