Samtec Inc. MTSW-101-09-T-Q-495
Part No.:
MTSW-101-09-T-Q-495
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-09-T-Q-495.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating:
0.495" (12.57mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A