Samtec Inc. MTSW-101-09-S-S-430
Part No.:
MTSW-101-09-S-S-430
Datasheet:
Chuangxin CloudMTSW-101-09-S-S-430.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
3A