Samtec Inc. MTMS-150-60-G-D-285
Part No.:
MTMS-150-60-G-D-285
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMS-150-60-G-D-285.pdf
Description:
.050" X .100" VARIABLE POST HEIG
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, MTMS
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
100
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.440" (11.18mm)
Overall Contact Length:
0.825" (20.96mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)