Samtec Inc. MTMM-150-02-TM-Q-105
Part No.:
MTMM-150-02-TM-Q-105
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
200
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post:
0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:
0.255" (6.48mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A