Samtec Inc. MTMM-132-11-S-D-433
Part No.:
MTMM-132-11-S-D-433
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
64
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.433" (11.00mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Overall Contact Length:
0.594" (15.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A