Samtec Inc. MTMM-132-04-F-Q-191
Part No.:
MTMM-132-04-F-Q-191
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-132-04-F-Q-191.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
128
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.191" (4.85mm)
Contact Length - Post:
0.073" (1.85mm)
Overall Contact Length:
0.323" (8.20mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A