Samtec Inc. MTMM-130-14-F-Q-125
Part No.:
MTMM-130-14-F-Q-125
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-130-14-F-Q-125.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:
0.567" (14.40mm)
Overall Contact Length:
0.751" (19.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A