Samtec Inc. MTMM-130-13-F-Q-492-004
Part No.:
MTMM-130-13-F-Q-492-004
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
119
Contact Length - Mating:
0.492" (12.50mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:
0.673" (17.09mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A