Samtec Inc. MTMM-130-09-F-Q-341
Part No.:
MTMM-130-09-F-Q-341
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.341" (8.66mm)
Contact Length - Post:
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length:
0.535" (13.59mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A