Samtec Inc. MTMM-130-07-F-Q-055
Part No.:
MTMM-130-07-F-Q-055
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.055" (1.40mm)
Contact Length - Post:
0.342" (8.69mm)
Overall Contact Length:
0.456" (11.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A