Samtec Inc. MTMM-130-06-SM-D-190
Part No.:
MTMM-130-06-SM-D-190
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
60
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.190" (4.83mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A