Samtec Inc. MTMM-130-06-S-D-240
Part No.:
MTMM-130-06-S-D-240
Description:
2MM TERMINAL STRIP
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
60
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A