Samtec Inc. MTMM-130-05-F-Q-196
Part No.:
MTMM-130-05-F-Q-196
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-130-05-F-Q-196.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.196" (4.97mm)
Contact Length - Post:
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length:
0.377" (9.58mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A