Samtec Inc. MTMM-130-03-L-Q-135
Part No.:
MTMM-130-03-L-Q-135
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-130-03-L-Q-135.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
120
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.135" (3.43mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length:
0.302" (7.67mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A