Samtec Inc. MTMM-128-12-S-D-425
Part No.:
MTMM-128-12-S-D-425
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-128-12-S-D-425.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
56
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.425" (10.80mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
0.614" (15.60mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A