Samtec Inc. MTMM-124-15-S-D-585
Part No.:
MTMM-124-15-S-D-585
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-124-15-S-D-585.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
48
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.585" (14.86mm)
Contact Length - Post:
0.186" (4.72mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A