Samtec Inc. MTMM-120-06-H-D-180
Part No.:
MTMM-120-06-H-D-180
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTMM-120-06-H-D-180.pdf
Description:
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
40
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length:
0.397" (10.08mm)
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Current Rating (Amps):
3A