Samtec Inc. MTLW-134-08-H-D-255
Part No.:
MTLW-134-08-H-D-255
Description:
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
68
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.215" (5.46mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact