Samtec Inc. MTLW-101-23-T-D-275
Part No.:
MTLW-101-23-T-D-275
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 2POS
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact