Samtec Inc. MTLW-101-23-L-S-280
Part No.:
MTLW-101-23-L-S-280
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTLW-101-23-L-S-280.pdf
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Number of Positions:
1
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.280" (7.11mm)
Contact Length - Post:
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact