Samtec Inc. MTLW-101-09-T-S-580
Part No.:
MTLW-101-09-T-S-580
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTLW-101-09-T-S-580.pdf
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Number of Positions:
1
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact