Samtec Inc. MTLW-101-09-L-S-198
Part No.:
MTLW-101-09-L-S-198
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTLW-101-09-L-S-198.pdf
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Number of Positions:
1
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.198" (5.03mm)
Contact Length - Post:
0.472" (12.00mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact