Samtec Inc. MTLW-101-08-TM-D-300
Part No.:
MTLW-101-08-TM-D-300
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMTLW-101-08-TM-D-300.pdf
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 2POS
Number of Positions:
2
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact