Samtec Inc. MTLW-101-07-L-S-230
Part No.:
MTLW-101-07-L-S-230
Description:
CONN HEADER THROUGH HOLE 1POS
Number of Positions:
1
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact