ITT Cannon, LLC MTB1-16SAL1
Part No.:
MTB1-16SAL1
Datasheet:
Chuangxin CloudMTB1-16SAL1.pdf
Description:
CONN 16POS 0.05 GOLD PCB R/A
Number of Positions:
16
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps):
3A