Amphenol LTW MSAP-10BFFA-SR7001
Part No.:
MSAP-10BFFA-SR7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMSAP-10BFFA-SR7001.pdf
Description:
M12 ASSY CONN
Manufacturer:
Amphenol LTW
Series:
M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
10
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
M12-10
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature:
Termination:
Solder Cup
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
A
Primary Material:
Plastic
Shell Material:
Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Black
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Unshielded
Current Rating (Amps):
1.5A
Voltage Rating:
30V
Cable Opening:
0.157" ~ 0.276" (4.00mm ~ 7.00mm)