Monolithic Power Systems Inc. MPQ2013AGQ-18-AEC1-P
Part No.:
MPQ2013AGQ-18-AEC1-P
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudMPQ2013AGQ-18-AEC1-P.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
10 µA
Current - Supply (Max):
50 µA
PSRR:
58dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)