Microchip Technology MIC5259-2.85YD5-TR
Part No.:
MIC5259-2.85YD5-TR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5259-2.85YD5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 300MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
250 µA
PSRR:
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C