Microchip Technology MIC5259-1.5YML-TR
Part No.:
MIC5259-1.5YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5259-1.5YML-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6MLF
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
250 µA
PSRR:
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C