Microchip Technology MIC5236-3.3BM
Part No.:
MIC5236-3.3BM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5236-3.3BM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
5 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C