Microchip Technology MIC5236-1.8BMM-TR
Part No.:
MIC5236-1.8BMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5236-1.8BMM-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
5 mA
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C