Microchip Technology MIC5219-2.9YM5-TR
Part No.:
MIC5219-2.9YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5219-2.9YM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 500MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
8 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C