Microchip Technology MIC5206-2.7YM5-TR
Part No.:
MIC5206-2.7YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5206-2.7YM5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C