Microchip Technology MIC5200-3.3BMM
Part No.:
MIC5200-3.3BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5200-3.3BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
350 µA
Current - Supply (Max):
1.5 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C