Microchip Technology MIC3975-1.65BMM
Part No.:
MIC3975-1.65BMM
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC3975-1.65BMM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.65V 750MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.65V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 750mA
Current - Output:
750mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C