Microchip Technology MIC39101-3.3BM-TR
Part No.:
MIC39101-3.3BM-TR
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC39101-3.3BM-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.63V @ 1A
Current - Output:
1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C