Cree LED MHBAWT-0000-000F0BD240E
Part No.:
MHBAWT-0000-000F0BD240E
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED White Lighting
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudMHBAWT-0000-000F0BD240E.pdf
Description:
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K SMD
Manufacturer:
Cree LED
Series:
Xlamp® MHB-A
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Neutral
CCT (K):
4000K 5-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test:
530lm (510lm ~ 550lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:
Current - Test:
240mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
18V
Lumens/Watt @ Current - Test:
123 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
70
Current - Max:
350mA
Viewing Angle:
115°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.61mm)