Microchip Technology MCP1825ST-5002E/EB
Part No.:
MCP1825ST-5002E/EB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Chuangxin CloudMCP1825ST-5002E/EB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA 3DDPAK
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C