Harwin Inc. M80-4S12005F8
Part No.:
M80-4S12005F8
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM80-4S12005F8.pdf
Description:
10+10 POS. FEMALE DIL VERTICAL S
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Gecko SL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Threaded
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.220" (5.60mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.8mm, 8.05mm
Ingress Protection:
Features:
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Current Rating (Amps):
2.2A