Harwin Inc. M80-4052005
Part No.:
M80-4052005
Datasheet:
Chuangxin CloudM80-4052005.pdf
Description:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Series:
Datamate J-Tek
Packaging:
Tube
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
20
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
12.0µin (0.30µm)
Insulation Height:
0.204" (5.17mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights:
7.3mm, 7.55mm