Harwin Inc. M80-4000000F1-06-PF1-00-000
Part No.:
M80-4000000F1-06-PF1-00-000
Datasheet:
Chuangxin CloudM80-4000000F1-06-PF1-00-000.pdf
Description:
6 POS. FEMALE SIL VERTICAL THROU
Series:
Datamate Mix-Tek
Packaging:
Bulk
Contact Type:
Female Socket, Power
Number of Positions:
6
Pitch - Mating:
0.157" (4.00mm)
Number of Rows:
1
Insulation Height:
0.343" (8.71mm)
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mated Stacking Heights:
7.3mm
Ingress Protection:
Features:
Jackscrews, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
40A