Harwin Inc. M80-400000000-08-PF1-00-000
Part No.:
M80-400000000-08-PF1-00-000
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudM80-400000000-08-PF1-00-000.pdf
Description:
8 POS. FEMALE SIL VERTICAL THROU
Manufacturer:
Harwin Inc.
Series:
Datamate Mix-Tek
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket, Power
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
8
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.157" (4.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Screw Lock
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.205" (5.20mm)
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
7.3mm
Ingress Protection:
Features:
Mating Flange, Polarizing Key
Current Rating (Amps):
40A