Harwin Inc. M50-3932042
Part No.:
M50-3932042
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3932042.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Packaging:
Box
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact