Harwin Inc. M50-3901242
Part No.:
M50-3901242
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3901242.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 24POS 1.27MM
Packaging:
Tray
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
24
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating:
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post:
0.079" (2.00mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.039" (1.00mm)
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact