Harwin Inc. M50-3650842R
Part No.:
M50-3650842R
Datasheet:
Chuangxin CloudM50-3650842R.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
16
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Insulation Height:
0.325" (8.25mm)
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:
Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps):
1.75A per Contact